Dobrodružné programování v Kodu

Kodu Game Lab je vizuální programovací jazyk a stejnojmenná aplikace společnosti Microsoft, která byla vytvořena za účelem vytváření vlastních her. Prostředí Kodu je velmi intuitivní a bylo vytvořeno tak, aby jej mohly intuitivně používat i děti.


Kodu v sobě spojuje dva velmi důležité prvky potřebné pro rozvoj myšlení v mladém věku: kreativitu a logiku. Na začátku má uživatel k dispozici jen základní desku světa. Deska není tvarovaná a neobsahuje žádné objekty. Záleží pouze a výhradně na kreativitě jednotlivce (případně vedení pedagoga), jak se světem naloží. Může se rozhodnout desku zvětšit, zmenšit, vytvořit ve svém světě hory, údolí, jezera či cesty. Opravdová zábava a zapojení logického myšlení pak přichází ve fázi, kdy uživatel přidává do hry objekty. Každý objekt je možné programovat a každý objekt může mít své specifické nastavení. Nastavit lze také vlastnosti světa jako takového, uživatel může např. určit, zda se hra bude odehrávat ve dne či v noci.

Programovací logika v Kodu je založena na souboru jednoduchých podmínek typu IF-THEN, resp. v Kodu používaných „WHEN-DO“. Když narazíš na jablko, sněz ho. Když uvidíš v blízkosti vzducholoď, začni zářit a zahraj melodii. Když dosáhneš skóre 1000, vyhraješ hru apod.

Souborem těchto jednoduchých podmínek lze vytvořit celé spektrum různých her, od závodů s překážkovou dráhou až k adventure hrám s dlouhým a napínavým příběhem, ve kterém musí hráč plnit různé úkoly.

Cílem vizuálního programování v Kodu je vytvořit dobře hratelnou hru. Na začátku každé práce v Kodu by proto měl stát herní scénář, který bude uživatel následně programovat. Herní scénář však nelze sestavit bez znalosti možností, které prostředí Kodu Game Lab nabízí a které jej činí jedinečné. Podívejte se do oddílu Instalace a prostředí, abyste zjistili, jak Kodu nainstalovat a seznámili se s jeho prostředím.


Podívejte se na krátké video o KoduSvět Kodu je téměř neomezený. Vytvářet můžete všemožné druhy her včetně závodů.